صفحهٔ اصلی

از دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل-صفاتاج
پرش به: ناوبری، جستجو

«دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل»، نخستین دانشنامه تفصیلی درباره صهیونیسم و اسرائیل به زبان فارسی است و با هدف شناسایی پدیده صهیونیسم و اسرائیل در شش جلد و حدود 1900 نوشتار تهیه و چاپ شده است. دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل یک مرجع و اثر علمی و تحقیقی و حرکتی زیربنایی و اساسی در راستای جبران‌ خلا منابع معتبر نسبت به شناخت صهیونیسم و اسرائیل است که می‌تواند نیاز علمی جامعه تحصیل‌کرده و پژوهشگران به تحقیقات در این حوزه را برآورده سازد. در این وب سایت، می توانید به مطالعه، جستجو و تحقیق در نسخه کامل دیجیتالی آن بپردازید.

    جهت جستجو در مدخل های دانشنامه در قسمت جستجوی بالای صفحه، کلمات و عبارات خود را وارد نمائید 


فهرست دانشنامه

جلد اول، موضوعات حروف الفبایی آ تا الف.

جلد دوم، موضوعات حروف الفبایی ب تا ث.

جلد سوم، موضوعات حروف الفبایی ج تا ژ.

جلد چهارم، موضوعات حروف الفبایی س تا ض.

جلد پنجم، موضوعات حروف الفبایی ط تا ل.

جلد ششم موضوعات حروف الفبایی م تا ی.


اهداف و انگیزه‏ های تدوین و تألیف دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل

به ‏طور مشخص عبارتند از:

ـ لزوم اهتمام به شناسایی پدیده صهیونیسم، به‏ عنوان یک واجب عینی بنابر اصل «مقَدَمَةُ الواجِبِ کالْواجِبْ»

ـ شناساندن صهیونیسم در ابعاد مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی، هنری، نظامی و…

ـ اشاعه فرهنگ مبارزه با صهیونیسم از طریق تهیه طرح‏ها، برنامه‏ ها، برآوردها و حتی تهیه و تولید فیلم‏های سینمایی و مستند تاریخی و مناسب و ایجاد امکان دسترسی عموم مردم به زوایای مختلف این امر مهم.

ـ تهیه یک اثر تحقیقی مرجع و منبع مهم اطلاع ‏رسانی تاریخی که بتواند نیازمندی‏های یک تصمیم، تدبیر و با برنامه‏ های صحیح اجرایی را برای مراجع ذیربط در مسئله صهیونیسم و اسرائیل فراهم کند.

ـ ایجاد بستر مناسب برای پیگیری موضوع صهیونیسم و اسرائیل در مراکز علمی و سطوح مختلف مراکز آموزشی کشور، از دبستان تا دانشگاه‏ها، و نیز تغذیه مراکز پژوهشی و پژوهش‏های راهبردی و سیاسی ـ نظامی کشور.

ـ ایجاد زمینه کار و فعالیت برای نیروهای مختلف در مقابله با صهیونیسم و بهره‏گیری از تمامی امکانات فرهنگی، هنری، سیاسی و نهضتی، به‏ منظور بالا بردن توان همه‏جانبه جمهوری اسلامی ایران، به‏ عنوان هسته مرکزی و کانون جوشش مبارزه با صهیونیسم و اشغالگران قدس، در امر تأمین و تغذیه فکری و هدایت جامعه مسلمین و حرکت‏های ضد صهیونیستی در جهان، و اقدام به هرچه بیشتر مردمی کردن شکل مبارزه و جهاد علیه صهیونیسم بین‏ الملل.

ـ ایجاد امکان سرمایه‏ گذاری بنیادی و زیربنایی درازمدت و پرهیز از برخوردهای کم‏رنگ و زودگذر در رویارویی با پدیده شوم صهیونیسم و رژیم صهیونیستی.

ـ کشف و مقابله با تحریف تاریخ، نشر اباطیل و نیز توهمات و ادعاهای صهیونیستی و افسانه‏ هایی که تحت پوشش تاریخ، به شیوه‏های مختلف تبلیغاتی، سیاسی و اقتصادی، بر محافل بین ‏المللی و حتی بر مؤسسات علمی جهانی، در شرق و غرب تحمیل شده است و همچنین فراهم کردن امکان صحیح مقابله با آنها.

در راستای اهداف و انگیزه‏ های فوق ‏الذکر، دایره ‏المعارف شش جلدی حاضر با عنوان «دانشنامه صهیونیسم و اسرائیل» تدوین و تألیف شد. در این اثر جامع، ــ که دارای بیش از دو هزار مدخل می‏باشد ــ حتی ‏المقدور تلاش شده تا موضوعات و مدخل‏های مورد نظر به گونه ‏ای علمی اقتباس، تدوین و تألیف گردد.